هم‌همه‌ی رسانه‌ای در این روزهای آشوب‌ناک

 

میل‌باکس‌ها و اکانت فیس‌بوک و توییتر من پر شده است از اطلاع‌رسانی راجع به انتخابات و حواشی‌ی داغ بعد از آن. مطمئن‌ام اکانت‌های شما نیز وضع متفاوت‌ای ندارد. جو ملتهب فضای آن‌لاین ایرانیان به خوبی حس می‌شود. جو‌ی که سعی می‌کند واکنش‌ای درخور به دغل‌بازی‌ی اخیر حکومت نشان دهد و امیدوار است در وضعیت فعلی تغییری -ولو حداقل‌ای- رخ دهد.

اما متاسفانه گزارش‌ها و حرف‌های رسیده نگویم ضد و نقیض اما دست‌کم آشفته و بی‌حساب است. نمی‌دانم کجا را بخوانم تا بدانم واقعا در ایران چه می‌گذرد. مثلا آیا فلان راه‌پیمایی تایید شده است یا خیر. یا آیا فلانی دست‌گیر شده یا همه‌اش شایعه است.

و حتی مهم‌تر این‌که معلوم نیست هر کس‌ای چه باید بکند تا این جریان تغییرخواهِ نیک‌نفس از شلپ شولوپی در حوض‌ای گل‌آلود به رود زلال و شفاف‌ای در کل جامعه تبدیل شود.

 

از دید من این مشکل دست‌کم دو بعد دارد:

۱) حرکت‌های فعلی رهبری‌نشده است. حرکت‌های مردم -تا جایی که من برداشت کرده‌ام- تاکنون از سوی موسوی یا کروبی هدایت نشده. بدتر این‌که به نظر می‌آید گاه‌ای توسط کسانی هدایت می‌شود که نیت‌شان خیر نیست.

۲) مشکل اطلاع‌رسانی بدجوری یخه‌ی ما را گرفته است. بیش‌تر منابع موثق نیستند و آن‌هایی هم که هستند اطلاع‌رسانی‌ی محدودی می‌کنند و مثلا خبری از دست‌گیری‌ها نمی‌دهند.

علاوه بر این دو مورد کلی، اصلا من مطمئن نیستم فعالیت آن‌لاین بتواند فایده‌ی چندانی برای حرکت اعتراض‌آمیز مردم ایران داشته باشد. مثلا برای‌ام سوال است که فعالیت‌های توییتری و اطلاع‌رسانی‌های فیس‌بوکی چقدر می‌تواند مفید فایده باشد. آیا حرکت کسان‌ای که در نهایت به خیابان‌ها می‌روند یا مثلا شب‌ها قرار است «الله‌ اکبر» بگویند به کمک این تکنولوژی‌ها منظم‌تر و پربازده‌تر می‌شود؟

به هر حال خوب است که با خودمان رو-راست باشیم: بعید است من و امثال من‌ای که در ایران زندگی نمی‌کنیم نقش چندان زیادی در این حرکت بازی کنیم. این‌که من بدانم قرار است چه اتفاق‌ای بیافتد البته خوب است، اما به هر حال کس‌ای که به خیابان‌ها می‌رود و فریاد می‌کشد بیش‌تر جان‌اش را به خطر می‌اندازد و هم‌چنین به احتمال زیاد تاثیرگذارتر هم هست. 

البته این بدان معنا نیست که ما «خارج‌نشینان» (و چقدر از این لغت بدم می‌آید) کاملا بی‌فایده‌ایم. شاید فایده‌مان بتواند این باشد که صدا ایرانیان را کمی بین‌المللی‌تر کنیم. بین‌المللی‌تر-کردن البته خوب است ولی فراموش نکنیم که کافی نیست.

شما چه فکر می‌کنید؟ چگونه می‌توان این حرکت‌ها را منظم‌تر و پرفایده‌تر کرد؟

Advertisements

7 نظر برای “هم‌همه‌ی رسانه‌ای در این روزهای آشوب‌ناک

 1. این سوالهایی که می کنی را من نیز از خودم پرسیدم. جواب های من این است:

  1- درست است که این روش خبرگزاری دهان به دهان شایعه را گسترش می دهد اما با اینکه نویزش زیاد است توانش بالاست. به عبارت دیگر ممکن از 10 تا خبری که من خوانم 5 تاش اشتباه باشد اما مهم این است که 5 تا درست برسد. با گسترش این نوع خبررسانی به تدریج خبر های اشتباه و منابع اشتباه خبر حذف می شوند. پس باید بکوشیم بیشتر این خبرها برسد

  2- مهمترین کاری که میتوانیم ما در فضای باز بیرون از کشور بکنیم، اطلاع رسانی به مردم داخل است. با تلفن با ای میل. باید خبرهای را بین خودمان پخش کنیم و با دوستان مان تماس بگیریم و هم خبر بدهیم و هم خبر بشنویم. اینکه دست روی دست بگذاریم که نمی شود. این اتفاقا خواسته دولت است. برای همین هم هست که تمام مجاری اطلاع رسانی را بسته. این ور تهران از ان سویش بی خبر است و اخبار از ونزوئلا گزارش می دهد. کار ما باید شکستن این دیوار اطلاعاتی باشد.

  3- همین امشب در مورد الله اکبر گفتن مطئنم شبکه اجتماعی ایرانیان خارج خیلی موثر بود. می توانم این را با اطمینان بگم. چون خیلی ها داخل ایران خبر نداشتند یا حتی فکر می کردند حکومتیان در حال شعار دادن هستند.

  4- کاری که در این اوضاع می توانی بکنی که هر خبری به دست‌ات رسید منبع از اش را چک کنی اگر منبع داشت آن را با ذکر منبع به دیگران منتقل کنی و به خصوص به داخل ایران ای میل کنی. اگر منبع نداشت همیین کار با ذکر شک به منبع انجام دهی. به همین سادگی از شبکه بزرگ اجتماعی‌ات کمک بگیر.

  5- اینطور نیست که مردم ایران کاملا از اینترنت بی خبر باشند. فیلتر شکن ها هنوز کار می کنند. همین امشب سپیده از تهران با من روی فیس بوک تماس گرفت و پرسید زمان تظاهرات بولوار کاه کی بوده است!

  6- امیدوار باش و سکوت را بشکن.

 2. Salam. aval bebakhshid ke man rooye in laptop am fonte farsi nadaram va majbooram injoori benevisam. dovom inke ba ramin movafegham. Az nazare man ke too Iranam 2 kar mitoonin shoma anjam bedin ke arzeshmande. Aval inke bayanie haye rasmi va akhbare rasmi ro ke too site haye filter shode hstan baraye doostatoon too iran email konid. doroste ke kheilia be filtershekan dastresi daran vali dar har hal sorat ro paein mibare oonkar va email zadan komak mikone be bala bordane sorat too in hajme ye akhbar va etela’at. Dovvom va mohem inke akhbare Iran ro monakes konid, na faghat be irani ha balke be baghie ye mardome donya ta sedaye ghabool nadashtane entekhabat va eteraze mardom be hame ja berese ke dige kasi nabashe ke bege mardom ba hade aksare ara sherkat kardan va ahmadinejad ro entekhab kardan. be nazare man inke mardome donya in ro bedoonan kheili mohemme. Mamnoon

 3. کاش که کروبی و موسوی مردم رو در تظاهرات بی خشونت رهبری کنند تا کار به خشونت نکشه. نمی دونم بعد از کار وزارت کشور چرا هنوز موسوی به دنبال مجور راهپیمایی از همین وزارت کشور متقلب هست!
  به قول رامین باید امیدوار بود…

 4. به نظر من یکی از بهترین کارهایی که ما می‌تونیم بکنیم سامان دادن تجمع‌های اعتراض‌آمیز صلح آمیز و در عین حال آگاه کننده است. در کنارش خوبه که خبرگزاری‌ها رو هم در جریان بذاریم. به نظر من این کار از یک طرف باعث مطرح شدن بهتر جریان در سطح جهانی می‌شه و از طرف دیگه کوچک‌ترین کاریه که می‌شه به عنوان همدلی و همراهی با ایرانی‌های داخل کشور انجام داد.

 5. خواستم برایت نظر بذارم که دیدم حرف های من رو خیلی قشنگ تر رامین گفته. لذا در مورد فایده داشتن کار های خودمان در خارج از کشور حرف نمی زنم.
  در مورد سوالی که پرسیده بودی راجع به اینکه اخبار ایران را از کجا بخوانم…به نظر من همچنان اوضاع در این مورد فرقی نکرده…اخبار مرتب و منظم اگر می خواهی تعداد خبر گزاری ها و سایت هایی که از ایران خبر می دهند کم نیست. مثل همیشه می شود رفت و خواند و آگاه شد. اما اگر خیلی دقیق یا بهتر بگویم خیلی با جزییات می خواهی باید به خبر های مردمی و به شبکه اجتماعی ات رجوع کنی! باز هم مثل همیشه.
  این دسته خبر ها اگر چه نا منظم و پراکنده هستند اما از کنار هم قرار دادن شان مقدار زیادی اطلاعات بدست می آید. جالبی اش هم این است که با اینکه نا خالصی هم دارد اما در مجموع به میزان خوبی دقیق است.
  در ایران هم که بودیم همین بود….اخبار اصلی مملکت را من از مردم توی خیابان و تاکسی می شنیدم. و بعد ها هم که از ایران خارج شدم دیدم همان خبر هایی که مردم از پسر خاله/پسر عموی مادر و پدر شان راجع به دزدی ها و قرار دادهای نفتی و صادرات/واردات و غیره می دادند با اینکه به نظر غلو شده یا ی اساس می آمد….اما کاملا دقیق بوده!

 6. مشکل خبررسانی هم بخش عمده این کودتاست. تا مردم ایران گیچ بخورند و ما هم اینجا بی خبرتر از همیشه باشیم. اما مساله اینه که باز ما اینجا دسترسیمون به خبر بهتره. حداقل برای ما هزار سال طول نمیکشد تا سایت قلم بیاید بالا و اطلاعیه ها را زودتر به بعضی ها میرسونیم. من امروز نصفی از اخبار را با مسنجر به دوستانم در ایران میگفتم، طفلکی ها روحشان هم خبر نداشت. مردم را کردند توی گونی. اصلن نمیدانستند که مثلن مشهد و اردبیل هم شلوغ بوده. من وقتی ویدوئو ها را در سایتم گذاشتم (سایت من هنوز تو ایران فیلتر نیست) یکهو دیدم کلی آدم از ایران آمدند سایتم. من به عمرم این همه بازدید کننده نداشتم.
  اما بخش دیگر کمک آنلاین ما فکر کنم کمک بکند تا رسانه های خارجی از این لالمونی در بیایند. همین امشب سی ان ان داشت تویتر و فیسبوک را نشان میداد در رابطه با ایران. فیسبوکی که عکس همه کم کم دارد به
  WHERE IS MY VOTE
  تبدیل میشود. اینطوری دیگر این خارجی ها باید به ریش خودشان بخندند اگر باز کذب بودن این انتخابات مسخره را دینای بکنند.

 7. سلام
  در این که بی فایده باشه شک دارم . البته برای مردم داخل ایران الان میگم چرا :

  – وایسید موبایلم را چک کنم !
  -بله!sms هنوز وصا نیست !

  – اها تلوزیون !
  – انجا داره میگه همه چیز خوبه این اختشاش ها هم کار یک عده ارازل و اوباشه و به قول احمدی نژاد خار و خاشاک

  – خوب ؟!
  بریم به تویتر یک سر بزنیم !
  وای خدای من اینجا چه خبره؟!؟!؟!؟!!؟

پاسخی بگذارید

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی شمایل‌ها کلیک نمایید:

نشان‌وارهٔ وردپرس.کام

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن / تغییر دادن )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن / تغییر دادن )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن / تغییر دادن )

عکس گوگل+

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google+ خود هستید. بیرون رفتن / تغییر دادن )

درحال اتصال به %s