از نامه‌هایی که دریافت می‌کنم

۱) شما می‌دانید چرا یک نفر ممکن است فایل Word پایان‌نامه‌ی من به هم‌راه کدهای برنامه‌اش را بطلبد و وقتی برای‌اش فایل PDF پایان‌نامه را می‌فرستم و می‌گویم که بعید است تفاوت‌ای کارکردی بین فایل Word و نتیجه‌ی PDFاش وجود داشته باشد دیگر خبری ازش نشود که «متشکرم، لطف کردید» یا دستِ کم «دریافت شد» ناقابل؟ (و به قول یکی از دوستان احتمالا فحش‌ای هم به‌ام داده است!)
بی آن‌که بدبین باشم، بوی پروژه‌های انبوهِ انباشته‌شده‌ی پایان ترم به مشام‌ام می‌رسد.

۲) از موارد مکرر دیگر این‌که فرد ناشناس‌ای با من تماس می‌گیرد و سوال‌ای دارد راجع به پذیرش، یا از چگونگی‌ی با فلان استاد تا کردن یا این‌که چرا پذیرش‌مان دیر شد و چیزهایی از این دست. من هم معمولا سعی می‌کنم پاسخ‌شان را کامل بدهم چون می‌دانم که خودم هم چند سال پیش خوش‌حال می‌شدم اگر کس‌ای کمک‌ام می‌کرد. جدا از این، از نفسِ کمک‌کردن به دیگران خوش‌حال می‌شوم (با شرط و شروطی البته!) و البته بدم هم نمی‌آید که مقاله یا نوشته‌های‌ام را دیگران بخوانند.
خیلی وقت‌ها همه چیز همان‌گونه است که انتظارش را دارم، اما گاهی هم پیش می‌آید که تماس گرفته‌اند و من هم پاسخ‌شان را مفصل داده‌ام و بعد دیگر خبری ازشان نشده که نشده. بعضی وقت‌ها من بدجنسی می‌کنم و چند روز بعد نامه‌ی پاسخ‌ام را دوباره برای‌شان فوروارد می‌کنم و می‌پرسم آیا این نامه به دست‌شان رسیده یا خیر. معمولا نتیجه جالب توجه است! البته خیلی وقت‌ها هم هیچ‌کاری نمی‌کنم و گاهی مثل این بار در وبلاگ‌ام می‌نویسم (این اولین بار است، نه؟).
شما می‌دانید چرا این‌طوری است؟

۳) نه خیلی مرتبط، اما کم و بیش هم راستا: اقتصاد دانایی‌محور از پویان عزیز و دزدی ادبی در دانش‌گاه از حامد خان!

۴) و ناگفتنی‌ها را هم که نمی‌توان گفت. شرمنده!

* می‌دانم که استفاده از Word گناه بزرگی است!‌ اشتباه‌ای بود که دیگر کم‌تر تکرار می‌شود.

Advertisements

27 نظر برای “از نامه‌هایی که دریافت می‌کنم

 1. یک چیزی که شدیدا روی اعصاب منه اینه که گاهی بعضی‌ها یک ایمیل رو در یک لحظه به چند نفر همزمان ارسال می‌کنن و از همه همون یک سوال رو می‌پرسن. البته می‌دونم که به جواب سریع احتیاج دارن و کارشون گیر کرده، اما اخلاق حکم می‌کنه بین هر دو ایمیل مشابه به دو نفر مختلف دست‌کم ده دقیقه فاصله‌ی زمانی وجود داشته باشه!
  .
  اون که گفته بودی گاهی هیچ خبری از تماس‌گیرنده نمی‌شه، مشکل من هم زیاد بوده. تقریبا همیشه همون کاری می‌کنم که انجام می‌دادی. سوزش قضیه وقتی بیش‌تر می‌شه که طرف با هول و عجله و شلوغ و پلوغ و ایمیل‌های متعدد یک چیزی رو می‌خواد و تاکید می‌کنه که خیلی عجله داره و سریع‌تر کار رو انجام بدم و من هم به سرعت کار رو انجام می‌دم که دیر نشه. بعد دیگه هیچ خبری نمی‌شه!

 2. آها این رو هم یادم اومد: یک بار به «مایا ماتاریک» ایمیل زدم و سعی کردم ایمیل‌ام خیلی خلاصه و کوتاه باشه که وقت‌اش رو نگیرم و خیلی سریع و کوتاه سوال‌ام رو پرسیدم. جواب‌اش این بود:
  Dear Roozbeh, Can you please introduce yourself? Proper etiquette mandates that one introduce oneself when asking questions. Besides that, …(the answer to question)
  یک سری از این اشتباهات ارتباطی به خاطر ندونستن و آشنایی نداشتن هستن و نه الزاما بی‌توجهی یا بی‌تربیتی (خدای ناکرده!). مثلا در مورد مثال خودم، واقعا قصد نداشتم بی‌توجه باشم یا بی‌احترامی بکنم و تنها فکر می‌کردم این راه برای سوال پرسیدن بهتره (و بعد از اون تذکر همیشه اول ایمیل‌هام به ناآشناها به اختصار خودم رو معرفی می‌کنم).
  .
  یک چیز دیگه هم یادم اومد: یکی از استادان یکی از دانشگاه‌های این جا یک بار از من پرسید «من از سه ایرانی سه تا ایمیل دریافت کردم ولی متن همه‌ی این‌ها دقیقا عین همه و فقط اسم‌ها عوض شده! جریان چیه؟!»

 3. به نظرم اگر که کسی ازت پایان‌نامه یا مقاله خواست و اگر حس می‌کنی که اون فرد قصدش استفاده‌ی نابه‌جا از مطلبته فایل pdf رو هم واسش نفرست چون آداب ریدر ورژن 9 امکان کپی گرفتن از فایل pdf و پیست اون در ورد رو فراهم کرده.
  با کامنت روزبه هم موافقم. خیلی از ما هنوز آداب ای‌میل زدن رو درست و حسابی بلد نیستیم.
  مخلصیم

 4. ماجراهای جالبیه((: مخصوصا داستان روزبه.

  به نظر من برای مقابله با مورد 1 بهتر آدم از اول پایان نامه اش را بگذاره روی وب که ملت بردارند و در سرچ هم پیدا بشه…

 5. سلام
  به اون اولیه یه میل بزنید و بگویید آکروبات 8 نصب کنه و متن رو کپی کنه توی فایل ورد!!!!!(نکتش اینه که پاراگراف به پاراگراف کپی کنه)
  وقتی ازت تشکر کرد مراتب انزجار من رو بهش برسونید!!!!:)

 6. اینا که عادیا اگه اینجا بودی از این بدترشم باید شاهد می بودی دوستات جواب اس ام اس و تلفن نمی دادن کارتم داشتند زنگ می زدند سریع قطع می کردند تو بهشون زنگ بزنی برای جواب تبریکت صبر می کردند از مسافرت برگردی جواب اس ام اس بدن که هزنه انتقال بیفته شب تا صبح باهاشون درس می خوندی تا رشته ای که دوست دارند و نمی دونند چی به چی هست و قبول شن و بعد انگار که ندیدنت تو دانشگاه از کنارت رد شن و … ای میل که سهله جناب سولوژن اینجا چیزهای دیگه ای در خطره انگار دزدی زحمتای دیگران هم که اصلن مهم نیست انگار…

 7. نکته دیگری که موجبات انبساط خاطر را فراهم می آورد آنست که اگه توضیحاتی که بهشون دادی مفصل باشه بعضی وقتها حوصله ندارن همشو بخونن بعد دوباره یه سوالی می پرسن که جوابش در اون توضیحات بوده!!! :دی
  راستی دکتر دیگه این روزا با لتکس کی میره رو ورد؟ (دیگه این روزا با ایران رادیاتور کی میره تو غار؟) :دی

 8. به روزبه: نکات خوبی را اشاره کردی. مثلا همین آداب معرفی‌ی خود به فردی که تازه به او تماس گرفته‌ای. من دقیقا این نکته را از تو یاد گرفتم و به خاطر همین تجربه‌ات که پیش‌ترها برای‌ام تعریف کرده بودی.

  به احمد: واقعیت این است که متن پایان‌نامه‌های‌ام و بیش‌تر مقالات‌ام به صورت آن‌لاین(!) در دست‌رس همه هستند. (البته اگر زحمت بکشند و دو سه کلیک بیش‌تر بکنند.) به نظرم در شرایط فعلی که این همه اطلاعات مفید از طریق اینترنت قابل دست‌رسی است، مخفی‌کردن اطلاعات‌ای چون پایان‌نامه‌ام بی‌معنا و گاهی حتی خنده‌دار است. حال اگر طرف بخواهد چیزی را جعل کند (و باز تاکید کنم که من واقعا از نیت‌اش مطمئن نیستم) و به هر دلیل‌ای نتواند پایان‌نامه‌ی مرا کپی نکند، می‌تواند یک مقاله یا گزارش‌ای از جای دیگر بگیرد و ترجمه کند و کارش راه بیافتد. نکته‌ی اساسی این است که (۱) یاد بگیریم کپی‌کردن از دیگران کار خوبی نیست و در ضمن اصول ارتباط با دیگران ایجاب می‌کند که (۲) نیتِ خیرمان را به خوبی به طرف مقابل بیان کنیم و با تشکری نشان دهیم که برای وقت طرف ارزش قایل‌ایم.

  به رامین: من گذاشته‌ام! در نهایت هم لینک‌اش را به او دادم.

  به رضوانه: !!!

  به آرام: نمی‌خواهم بگویم بی‌وجدان. هنوز مطمئن نیستم چه چیزی پیش آمده (در مورد (۱) ).

  به رها رسپینا: آن شماره‌ی (۴) در همین رده‌ای می‌گنجد که می‌گویید. متاسفم از چنین دنیایی.

  به راحیل: ((: راستی خانم دکتر، به LaTeX نگویید Lay-Teks، بگویید Lay-Tek یا La-Tek.

 9. سلام سولوژن عزیز
  بله. انواع و اقسام این مردرند بازی ها را تجربه کرده ایم. نبوغ ایرانی است که گاه به بیراهه می رود 🙂

 10. به «از زندگی»: امید داشتم/دارم این‌گونه نباشد.
  به رضوانه: چه چیزی «چرا»؟ چرا تعجب کردم از پاسخ‌تان و «!!!» پاسخ دادم؟ دلیل‌اش این بود که نفهمیدم چرا باید به او بگویم چگونه فایل PDF را به Word تبدیل کند و بعد اعلام انزجار شما را به او اعلام کنم. این توصیه کمک خاص‌ای می‌کند؟

 11. بابا جلوی در دانشگاه وقتی مغازه فروش تحثیث و پایان نامه هست خوب باید از یه جا تغذیه بشن دیگه 🙂

 12. خب منظورم همین بود دیگر!
  مگر طرف ناراحتی اش نبودن فایل ورد نبود ؟:(
  مراتب انزجارم هم برای کسانی است که خاطر دوستانم را آزرده نمایند،خصوصا دانشمندی همچون شما را!
  همین دیگر!!:)

 13. به بوگی: ها والله!

  به روزبه: همیشه!

  به رضوانه: آها! راست‌اش من با یکی دو نامه و برخورد از کس‌ای منزجر نمی‌شوم.

  به سامان: حرف‌هایی می‌زنید قربان!

 14. سلام من دانشجوی مخابراتم.پایان نامه در مورد fem شما رو خوندم فقط یک نکته مبهمه که در هنگام وارد کردن شرایط مرزی در حفره سه بعدی بردارهای نرمال بر مرز رو چطوری در ماتریس پایانی وارد کنم.اگه امکانش هست برام توضیح بدید(روش قطری)

 15. به کاوه: چند نکته بگویم، ممکن است به کارتان بیاید:

  در پایان‌نامه نشان داده شده است که شرایط مرزی‌ی کوشی از طریق خود فرمول‌بندی‌ی وردشی به دست می‌آید ولی شرط مرزی‌ی دریچله را باید به صورت explicit وارد کنید.
  مثلا نگاه‌ای به بخش ۲-۲-۴ بیاندازید (صفحه‌ی ۵۷).

  در حالت یک بعدی اعمال شرط مرزی‌ی دریچله خیلی مشکل نیست. نگاه‌ای به صفحه‌ی ۶۳ و ۶۴ بیاندازید.
  در مورد روش ضریب قطری‌ی غالب هم نگاه‌ای به صفحه‌ی ۶۶ بیاندازید. ایده‌ی چنان روش‌ای این است که با ضرب‌کردن یک ضریب خیلی بزرگ در قید، آن را به اجبار ارضا کنید.
  یعنی مثلا اگر Ax=B باشد (X بردار است) و از طرف دیگر بدانید که x_1 = b_1، پس می‌توانید سطر اول A را جوری عوض کنید که این شرط برقرار باشد (این‌کار را با تغییر سطر اول به صورت A_11 = 1*\infty و ‌B_1 = b_1*\infty می‌توانید انجام دهید).

  نگاه‌ای به ۳-۸ (صفحه‌ی ۱۰۸ پایان‌نامه) نیز بیاندازید.

  و در نهایت بگویم که فرمول‌بندی‌ی من از FEM احتمالا به‌ترین فرمول‌بندی برای مسایل سه‌بعدی نیست (به خاطر مدهای ناخواسته). پیش‌نهاد می‌کنم از روش edge elements استفاده کنید.

 16. سلام. آیا این درسته که من میدان های ممهسی که روی مرز هام هستند رو صفر کنم یا به عبارتی سطر و ستون مربوط به آ« میدان رو حذف کنم؟؟؟؟
  اگه این قضیه درسته من در آخر که دترمینان ماتریس عمومی رو میگیریم. همش inf میده که خوب اصلا به صفر میل نمی کنه می خواستم ببینم با این قضیه روبرو نشدین؟؟؟؟؟؟؟؟

 17. سلام. آیا این درسته که من میدان های مماسی که روی مرز هام هستند رو صفر کنم یا به عبارتی سطر و ستون مربوط به آن میدان رو حذف کنم؟؟؟؟
  اگه این قضیه درسته من در آخر که دترمینان ماتریس عمومی رو میگیریم. همش inf میده که خوب اصلا به صفر میل نمی کنه می خواستم ببینم با این قضیه روبرو نشدین؟؟؟؟؟؟؟؟

 18. به کاوه: بله، میدان‌های مماسی‌ی الکتریکی را در فرمول‌بندی‌ای که من استفاده کرده‌ام باید حذف کنید. شرط مرزی‌ی دریچله هستند. چگونگی‌ی حذف‌اش را هم توضیح داده‌ام.
  بی‌نهایت‌شدن دترمینان کمی عجیب است. من چنین چیزی را به خاطر ندارم. المان‌ها را چک کرده‌اید؟

پاسخی بگذارید

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی شمایل‌ها کلیک نمایید:

نشان‌وارهٔ وردپرس.کام

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس گوگل+

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google+ خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

w

درحال اتصال به %s