روز آگاهی از RSS

RSS Awareness Day

روز معلم، کارگر و روز آگاهی از RSS بر تمامی‌ی مسلمین جهان مبارک باد!

خوش‌بختانه در مورد روز معلم و کارگر احتمالا به خوبی آگاهی دارید. در مورد روز آگاهی از RSS نیز احتمالا وبلاگ‌های ITنویس تا به حال خفه‌تان کرده‌اند! (با عرض ارادت به همه‌شان!) اما به نظرم بد نیست کمی درباره‌اش توضیح بدهم تا دین‌ام را به این خوان نعمت(!) ادا کرده باشم.

کاربرد اصلی‌ی تکنولوژی‌ی RSS و خوراک (فارسی‌شده‌ی feed) راحت‌ترکردن خواندن مطالب وبی‌ای است که مرتب به روز می‌شوند. همین!
خب، دین‌ام ادا شد.
هممم … آها!‌ باشه … یک مقدار بیش‌تر توضیح می‌دهم:

فرض کنید شما خواننده‌ی پنجاه وبلاگ هستید و دوست دارید هر روز مطالب آن‌ها را دنبال کنید. راه متداول و قدیمی این است که هر روز به همه‌ی آن پنجاه وبلاگ سر بزنید و ببینید آیا مطلب‌ای اضافه شده یا نه. مشکل اصلی‌ی این روش زمان‌بری‌ی آن است. مخصوصا اگر از blogrolling هم استفاده کنید، خیلی وقت‌ها متوجه نمی‌شوید که آیا یک وبلاگ به روز شده است یا خیر. راه تازه‌تری که RSS پیش پای‌مان می‌گذارد این است که «مشترک» خوراک همه‌ی آن وبلاگ‌ها بشویم و از برنامه‌ای چون Google Reader برای خواندن آن خوراک‌ها استفاده کنیم.
اضافه‌کردن خوراک‌ها کار سختی نیست. معمولا بیش‌تر وبلاگ‌ها آدرس فیدشان را جایی نوشته‌اند. خیلی وقت‌ها هم از شکلک‌ای چون همین‌ای که پایین پست‌ام می‌آورم استفاده می‌کنند (روی‌اش کلیک کنید، خیلی خوب است!). گاهی نیز آن پایین نوشته شده است RSS Feed یا چیزی شبیه به آن.
یا باید روی این آدرس کلیک کنید یا این‌که آدرس‌اش را کپی‌کرده و به برنامه‌ی خوراک‌خوان‌تان بدهید. مثلا اگر از Google Reader استفاده می‌کنید، کافی است روی Add Subscription کلیک کرده و آدرس خوراک وبلاگ مورد نظر را به آن بدهید. از این پس اگر خواستید مطالب آن وبلاگ را دنبال کنید، کافی است وارد Google Reader شوید و وبلاگ‌های‌تان را بخوانید.

چه چیزی این وسط گیرمان آمد؟ زمان!
چه چیزی این وسط از دست رفت؟ در پست‌های بعدی درباره‌اش خواهم نوشت.

اگر می‌خواهید بیش‌تر با داستانِ ماجرا آشنا شوید، نگاه‌ای به ویدئویی که پایین پست می‌بینید بیاندازید. اگر می‌خواهید اطلاعات بیش‌تری درباره‌ی Google Reader به دست بیاورید، این پست یک پزشک را بخوانید.
بامدادی فهرست‌ای متنوع از وبلاگ‌هایی که درباره‌ی خوراک و خوراک‌پزی نوشته‌اند جمع‌آوری کرده است. خواندن‌شان برای کسانی که می‌خواهند اطلاعات بیش‌تری به دست بیاورند مفید خواهد بود.

و حالا که تا این‌جا آمده‌ام، بگذار کمی تبلیغ بکنم!Subscribe to Anti Memoirs

Advertisements

16 نظر برای “روز آگاهی از RSS

 1. بازتاب: آموزش گام به گام خوراک و خوراک‌خوانی توسط وب‌لاگ‌نویسان فارسی « بامدادی

 2. اینم آخر و عاقبت غور و غوص تو رشته ادبیات انگلیسیه دیگه. اینقد تو قرن 15 و 16 سیر كردیم كه ظاهرا با همون شكسپیر باید بریم هم صحبت بشیم. البته من مارلو رو بیشتر دوست دارم. گور بابای شكسپیر

 3. به ar: اگر تبلیغ درباره‌ی چنان سایت‌ای باشد، بله که می‌توان تبلیغ کرد!

  به بامداد: لطف دارید! (:

  به بوگی: نه قربان! حالا خواهم نوشت، اما اعتقاد ندارم که خوب است که آدم برده‌ی تکنولوژی شود. اگر تکنولوژی را راحت و مفید (هر دو ویژگی مهم است) یافت، استفاده می‌کند – اگر هم نه، نمی‌کند!
  در مورد مارلو و آشنایان‌اش هم موافق‌ام! (; مخصوصا آشنایان‌اش!

 4. بازتاب: روز جهانی خوراک « Ali786

 5. گفتی :
  چه چیزی این وسط گیرمان آمد؟ زمان!
  چه چیزی این وسط از دست رفت؟

  از نظر من باز هم زمان از دست رفت ، شاید هم در شرایطی به مراتب بیشتر از حالت قبل
  اگر برای فید خوانی ملاحظات و حدودی قائل نشویم و به وسوسه تلنبار کردن و مرور آنها دل ببندیم دیگر زمانی برای فکر کردن نخواهیم داشت

 6. سولو‍‍ژن مطلب خوبی ارسال كرد .
  و گذشته از استعداد عجیب و غریبش در نوشتار ( كه میتونست در داستان نویسی حرف جدیدی داشته باشه و هنر این مرزو بومو تكونی بده ) گذشته از همه این ها گذشته از تكتولو‍ژی و مسئله ذخیره سازی زمان من نمیدونم چرا بازم دوست دارم به همه وب لاگایی كه دوست دارم خودم شخصا سر بزنم و حنی مطالب تكراری بخونم . !!!
  لطفا این مسئله رو موشكافی فلسفی كنین .

 7. به آذرشب: خواندن یک تعداد پست مشخص به کمک خوراک سریع‌تر است. حال اگر عادت به خوراک‌خوانی باعث شود که تعداد پست‌هایی که روزانه می‌خوانیم خیلی بیش‌تر شود و در نتیجه زمان کلی‌ای که به این کار اختصاص می‌دهیم افزایش یابد، این موضوع‌ای دیگر است. به هر حال باید مواظب اعتیاد بود.

  به روجا: ممنون! لطف داری! حیف است که داستان نمی‌نویسم، نه؟! باید جبران کنم! در مورد تکنولوژی نیز موافق‌ام. من نیز هم‌چنان دوست دارم به بعضی وبلاگ‌ها مستقیم سر بزنم. در واقع محیط وبلاگ شبیه خانه‌ای است که گاهی نشستن در آن همان‌قدر ارزش‌مند است که صحبت‌های صاحب‌خانه‌اش.

 8. البته میدونم كه تو هزار تو مینویسی و خیلی مشكوك !!!
  اما خبر ندارم كه چاپ هم میكنی یا نه .
  آخر میدونی … همه از 6 ساله تا 60 ساله شاید on line ‌شن اما همه 60 ساله ها و همه 6 ساله ها رو نمیدونم !
  در ضمن فك كن یه روزی برق برای همیشه قطع شه و ما مجبور شیم بریم تو غار زندگی كنیم اون وقت فك كنم خوندن كتاب اون هم كتاب های سولوژن مزه دارشه در ضمن حتی اگه برقا تا ابد قطع شه بعید میدونم مغول باز هم به ایران حمله كنه آخه بیچاره نیازی نداره .
  شاید فقط كمی تثبیت در چاپ كردن كمك كنه .
  گذشته از همه این ها فك كنم كتاب های تو از اون هایی بشه كه آدم دوست داره همیشه باهاش باشه منظورم از اون كتاب های كه آدم از 6 سالگی تا 60 سالگی دوست داره كه تو كتاب خونش باشه .
  و اون «آدم » امثال ما هستن كه به وب لاگت میان و این كه اینو چه جوری تشخیص دادم برمیگرده به همون ریشه یابی كه كردی . و این همون چیزیست كه اكثر اون هایی كه به خونه الكترونیكی تو میان دارن. و امید وارم اسباب كشیت هم پر زحمت نباشه . در هر حال مرسی از اینكه وقت میذاری و به همه مهمونات با روی خوش پذیرایی میكنی .

 9. به مازیار: مطمئن نیستم با هم کنسرت رفته باشیم یا نه، اما من شما را دور-ا-دور می‌شناختم.

  به روجا: بنده حسابی کیفور شدم با این تعریف‌ای که کردید! خداوندگار از دهان‌تان بشنود. (:
  نه! تاکنون چیزی چاپ نکرده‌ام جز در نشریه‌های دانش‌جویی. تلاش‌ام برای نشر کاغذی -مثلا کتاب‌ای- هم خیلی موفق نبوده است. البته الان ازم بپرسند مطمئن نیستم که خوش‌حال‌ام از این‌که آن زمان چیزی روی کاغذ چاپ نشد یا نه.
  به هر حال یک سری نوشته‌ی دیگر جز آن‌هایی که احتمالا تاکنون در این وبلاگ دیده‌اید هستند که شاید پیدا کردن‌شان ساده نباشد. از این‌جا می‌توانید بعضی‌های‌شان را بخوانید:
  http://sologen.net/Writings.htm

 10. خواهش میكنم … به هر حال استعداد چیزی مانند زمین است كه یك دفعه یا موروثی به آدم میرسد.. .در هر دو حالتش تكلیف مالكیتش هنوز برای من خیلی مشخص نیست .
  برای این گفتم بنویس كه فردا مشغول الزمه مردم نشی … اون دنیا یقتو بگیرن !‌

پاسخی بگذارید

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی شمایل‌ها کلیک نمایید:

نشان‌وارهٔ وردپرس.کام

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس گوگل+

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google+ خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

w

درحال اتصال به %s