راست است دنیا بر لاک‌پشت سوار است؟

راست است می‌گویند قشون‌کشی‌ی اسکندر به ایران فقط به خاطر یک دختر خوش‌گل ایرانی بوده است که بعدا پدر همه را هم در آورد؟
راست است می‌گویند اولین جنگ بنی‌بشر سر یک موز بود؟ موزی که باعث شد قابیل با بیل هابیل را بکشد؟
و راست است می‌گویند شیرازی‌ها تنبل‌اند و تاکنون در هیچ جنگ واقعی‌ای شرکت فعال نداشته‌اند؟
این‌چطور: دلیل اصلی‌ی جنگ جهانی‌ی اول این بود که رابطه‌ی نایکوئیست هنوز به دست نیامده بود و در نتیجه خط رو خط افتاده بود و بعضی‌ها چیزهایی را که نمی‌بایست بشنوند خش‌خش‌دار شنیده بودند؟
آقا! خانم! راست است می‌گویند یازده سپتامبر اصلا کل‌اش الکی است؟ امریکا خودش زده برج را آورده پایین تا بهانه داشته باشد برای فتح دنیا؟
خانم! آقا! تو را به خدا به من بگویید که دلیل اصلی‌ی جنگ جهانی‌ی دوم نپذیرفته‌شدن هیتلر در آکادمی‌ی نقاشی‌ی وین نبوده است.
و ۱۸ تیر: راست است بعضی‌ها می‌گویند همه چیز از بستن یک روزنامه شروع شد و به یک ماشین ریش‌تراشی ختم شد؟
یکی به من بگوید اشتباه می‌کنم که ناصرالدین شاه پنجاه و هفت هزار و صد و بیست و سه کیلومتر مربع از ایران‌زمین را به اجانب بخشید تا برود فرنگ را ببیند.
آقایان! خانم‌ها! راست است قرار است ایران‌زمین سه شقه شود به خاطر یک «نمنه»؟! نه! جان زن‌عمه‌تان واقعیت‌اش را به من بگویید. واقعا قصد چنین کاری دارید؟

Advertisements

21 نظر برای “راست است دنیا بر لاک‌پشت سوار است؟

 1. البته در بسیاری موارد علت اولیه‌ی حوادث شاید خیلی کوچک باشد، اما نکته‌ی مهم این است که زمینه‌ی اوج‌گیری وجود دارد و آتش زیر خاکستری وجود دارد که با همین یک جرقه آماده‌ی شعله‌ور شدن است.
  مهم این نیست که تکه‌ی اولیه‌ی آفریننده‌ی بهمن چه قدر بزرگ باشد، مهم این است که در طول راه چه حجمی از محیط امادگی همراهی با آن را دارند.(این مثال هم به خاطر سالگرد عملیات خرمشهر است)
  به هر حال وقتی حادثه‌ای کوچک می‌تواند چنین موج مهیبی را ایجاد کند، نشان از خیلی چیزهای مهم دارد. مهدی جامی نشانه‌شناس را می‌خواهد که ان را تحلیل کند.
  چاکریم!

 2. سوال‌های سخت می‌پرسی. هابیل و قابیل را به نقل از ابوبكر عتیق نیشابوری گوش كن:

  و آن آن بود كه آدم را از حوا بیست حمل -و به روایتی صدوبیست حمل- فرزند آمد -هر حملی پسری و دختری. حق فرمود كه دختری كه از یك شكم بود به پسری دهد كه از دیگر شكم آمده بود. و قابیل و اقلیما هر دو از یك شكم آمده بودند و هابیل و لیوزا به یك شكم زاده بودند. هابیل و لیوزا جمالی نداشتند و قابیل و اقلیما به غایت واجمال بودند.
  خدای آدم را فرمود تا اقلیما به هابیل دهد و لیوزا را به قابیل دهد.

  خلاصه این كه قابیل شاكی می‌شه و قرار می‌شه جفتی قربانی كنند، هركدام را كه خدا قبول كرد دختره بشه مال او. هابیل برد و

  [قابیل] در روی مادر و پدر و برادران خجل شد و كین در دل گرفت و مر هابیل را گفت «من تو را بكشم».

  این طوری.

 3. این جمله رو بارها تکرار کردم این عین سادگیه که بخوایم برداشت کنیم یه نمنه خالی باعث این همه اتفاق شده. این سر باز کردن یه زخم کهنه است که عفونی شده.

 4. مگه کم دلیلیه؟ پس غیرت و ناموس و رگ گردن و تعصبمون کجا رفته؟! ما بالاخره باید نشون بدیم مسائل مهم چی هستن و مسایل بی اهمیت چی. چرا فکر میکنی بیرون کردن قشون قشون استادا از دانشگاه تهرون چیز مهمیه یا مثلا بمبارون نیروگاههای حق مسلم ما باید اولویت داشته باشه به نمنه؟! هان؟! جواب بده. نمنه؟!!!!!!!!!

 5. به محسن مومنی: بله! سیستم‌های آشوبین همین‌اند دیگر. اثر بال پروانه‌ای را که همه دیگر شنیده‌اند. در مورد تحلیل‌اش ترجیح می‌دهم یک دانش‌مند این سیستم دینامیکی‌ی اجتماعی را تحلیل کند.
  به آیدین: خوش‌حال‌ام که این‌جا می‌بینم‌ات و ممنون‌ام که برای‌ام این را نوشته‌ای. اگر خوب بررسی کنیم و به منابع تاریخی نگاه بکنیم می‌بینیم دلیل ارایه شده برای جنگ جهانی‌ی اول و دوم و حمله‌ی اسکندر و غیره نیز شبیه به دلیل موز برای هابیل و قابیل است. اما مگر فرقی می‌کند؟
  به آفساید: فکر کردم واضح است. راست‌اش وبلاگ شما را که دیدم و پست آخرتان را بدجوری تنم لرزید.
  به سیروس: ممنون! دقیقا همین است. (;

 6. سولوژن عزیز … قضیه فقط یک نمنه ساده نیست … این کاریکاتور نقطه بحرانی ماجراست … مسخره کردن ترک‌ها این‌قدر باب شده که دیگر به عنوان یک روال عادی توی جامعه جا افتاده! و هر آدمی یک زمانی به «بسه!» ی زندگی‌اش می‌رسد!
  اشکال ما آدم‌ها این است که هیچ‌زمان خودمان را جای فرد مقابل‌مان نمی‌گذاریم … این نمنه یک تلنگر کوچک روی یک زخم عمیق و کهنه بود.
  ماها خیلی راحت به خودمان اجازه می‌دهیم دیگران را مسخره کنیم … تک‌تک‌مان

 7. من هم نظر لنیوم را دارم.
  در ضمن اگه عمه شون هم جنس باز نبود چی؟
  به هر صورت خیلی خیلی کم اند عمه هایی که زن می گیرند. بیشترشان شوهر می کنند.

 8. به لنیوم: من ترجیح می‌دهم این نمنه را نه یک تلنگر کوچک برای رنج‌های ملت که بهانه‌ای بزرگ برای سوء استفاده‌کنندگان بدانم.
  به رامین: اوهوم … احتمالا این پست راجع به همین است.
  به دلفیکا: البته انتخاب دیگری هم نداریم، داریم؟ اگر موجودی از خودش خسته شود باید چه کار کند؟

 9. در این مملکت برای مردم عادی استفاده ای وجود نداره که بخواد ازش سوئ استفاده بشه. بله، یک عده‌ای که به آذری بودنشون بیشتر از ایرانی بودنشون دلبستگی دارند یک اتفاق کم اهمیت رو غنیمت شمردند و آشوبی راه انداختند. واضحه که اقلا برای رییس روسای آشوبگران موضوع کاریکاتور بهانه ای بیشتر نبود و قصد، به راه انداختن آشوبی برای تجزیه مملکت . ولی من شخصا استفاده از این بهانه رو سوئ استفاده نمی‌دونم. واقعیت اینه که مملکت ایران به آخر خط رسیده و هیچ امیدی به اصلاحش نمی‌ره در چنین شرایط منطقی ترین کار برای قومیت هایی که چندان دلبستگی هم به این خاک ندارند اینه که از این موجود در حال احتضار جدا بشن. به نظرم این کار کاملا منطقیه و به هیچ وجه نمی‌شه اسم سوئ استفاده رو روش گذاشت.
  حس وطن دوستی در منی که از ۵ سالگی با تاریخ این مملکت زندگی کرده‌ام و همیمشه جانم از یاد گذشتگان شریف ایران نیرو گرفته، به شدت تضعیف شده. با این وجود از یک بچه تبریزی که فکر می کنه تبریز اولین خاستگاه انسان متمدن بوده چه انتظاری می‌شه داشت.

 10. نظر قشقرق را که خواندم متأسف شدم که چنین نظری دارد و این نظر کاملاً هم درست است! تا حدود بسیاری با آن موافق‏ام.
  آدم‏ها قبل از این که برای‏شان مهم باشد که ایران سه تکه می‌شود یا جر واجر، این برای‌شان مهم است که یک سری ملزومات اولیه‌ی زنده‌گی را داشته باشند. حالا می‌خواهد جزو پیش‌روان تمدن بشری محسوب شوند، یا قوم‌ای مجعول با تاریخ استقلال قرن بیست و یک‌ام. این را هم حق‌ای کاملاً طبیعی و بالاتر از آن، کاملاً عادی می‌دانم. متأسفانه. امیدوارم این قسمت باقی‌مانده از این کهن سرزمین از این گرداب جان به سلامت برد، حیف‌اش است؛ اما آدم‌ها می‌خواهند زنده‌گی کنند. از یک جهت، کسی را برای داشتن زنده‌گی به‌تر به کشور دیگری مهاجرت می‌کند با کسانی که برای داشتن زنده‌گی به‌تر به دنبال استقلال هستند هم‌سان می‌دانم.

 11. درود بر قشقرق و لرد بزرگ! موافقم با لرد بزرگ در مورد مساوی بودن تقسیم سرزمینی با فرار مغزپختگی. با قشقرق هم در این زمینه مخالف‌ام که ایران به آخر خط رسیده…

  یه ضرب‌المثل اوگاندایی می‌گه هر وقت فکر کردی شرایط از این بدتر نمی‌شه اشتباه می‌کنم صبر کن تا سرت بیاد می‌فهمی(: یه ضرب‌المثل ساحل‌عاجی هم می گه هر وقت فکر کردی شرایط از این بدتر نمی‌شه و به آخر خط رسیدی اشتباه می‌کنی، چون مردن از همه اینها بدتر است و وقتی داری فکر می‌کنم نشان دهنده این است که هنوز زنده‌ای و این دور باطل است و حکم ثابت است. صلوات!

 12. دو تن از شهروندان مشگین شهر در استان اردبیل طی گفتگو با بخش فارسی بی بی سی از کشته شدن یکی از بستگان خود به نام جلیل عابدی طی این نا آرامیها خبر داده اند که به گفته آنان در ساعت نه و نیم پنجشنبه شب گذشته (چهارم خرداد) جان خود را از دست داده است.

  به گفته آنان، جلیل عابدی هنگامی که در تظاهرات شرکت داشته هدف گلوله قرار گرفته و به علت اصابت گلوله به سر وی، درجا کشته شده است.

 13. سولو عزیز خیلی خوش باوری سه شقه چیه؟!!!!!!!!!!کردستان از یه طرف.سیستان بلئچستان از یه طرف.خوزستان از یه طرف.اذربایجان از یه طرف .تنها چیزی که این وسط میمونه اصفهانو تهرانه که از این به بعد باید ایران خوانده شود

 14. آمریکا چیه؟
  یه عمر در گوشمون خوندن که آمریکا شیطان بزرگه.
  یه بار بهمون نگفتن که چهل کشور در یک قاره تصمیم گرفتند متحد بشوند و آمریکا بوجود آمد (لطفاً با کمی اغماض برخورد کنید و ملا لغتی نشوید)
  انگلستان چیه؟
  یه عمر در گوشمون خوندن که انگلیس روباه پیر استعماره.
  یه بار بهمون نگفتن که سه کشور در یک جزیره تصمیم گرفتند متحد بشوند و انگلیس بوجود آمد (به کتاب the wealth of nations که سنگ زیربنای سرمایه داری است مراجعه شود)
  شوروی چی بود؟
  یه عمر در گوشمون خوندن که مظهر الحاد و مبارزه با دین به عنوان افیون توده ها.
  یه بار بهمون نگفتن که چند جمهوری با هم متحد شدن تا روسیه شکل گرفت.

  خودمون هم که کوریم و نمی بینیم که اروپا مرزها رو برداشته تا عبور سرمایه و نیروی انسانی رو تسهیل کنه.
  ما احمقهای جهان سوم باید همیشه در خلاف جهت آب حرکت کنیم. از اختلافات بین فرق اسلامی گرفته تا اختلافات زبانی و قومی تا رقابت بر سر جزایر سه گانه…

 15. 1-تا وقتی از اقوام آذری نباشیم نمی توانیم بفهمیم لهجه و زبانت رامسخره كردن یعنی چه؟سوژه جوكهای هموطنانت بودن یعنی چه؟حتی سوژه كاریكاتور یك روزنامه ملی وطنت بودن یعنی چه؟
  2-تا وقتی یك روزنامه نگار نباشیم نمی توانیم بفهمیم امنیت شغلی نداشتن یعنی چه؟ مجبور به سانسور شدن یعنی چه؟بزگ كردن اشتباهت یعنی چه؟دانستن حق مسلم ماست یعنی چه؟(ببخشید!!! انرژی هسته ای)!!! تازه همه كاسه كوزه ها رو تو سر تو خراب كردن یعنی چه؟
  3-قضاوتی درست و كامل نه در خور ما «آدمیان» است ونه این جهان عرصه ای برای آن… و آن «اخلاقی است در خور خدایان».
  4- ما آدمیان ناچار به قضاوت هستیم برای بهترین «قضاوت ممكن» فقط نباید شلوغش كنیم!!! شورش را درآوریم!!! خطابه ها سردهیم!!!!كاری كه ما ایرانیان!(به كسی بر نخورد یا لااقل به همه بر بخورد)!!!مثل من!! استادش هستیم
  شورش را درآوردم !!!پس یك ایرانی هستم!!!!

 16. ……………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………….???

 17. مشکل اینجاست که کسی نمی خواهد یا نمی تواند قبول کند که ترک ها اولین اقوامی هستند که متمدن زندگی می کردند و مخترع خط و تقویم وپایه گزار تمدن ترک ها بوده اند .در ضمن زبان ترکی کهنترین و قدیمیترین زبان و می توان به جرات گفت اولین زبان بشر بوده است. آدم در زبانهای التصافی به صورت آدام تلفظ می شود آدام در زبان ترکی به معنای پدرم می باشد.

پاسخی بگذارید

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی شمایل‌ها کلیک نمایید:

نشان‌وارهٔ وردپرس.کام

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس گوگل+

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google+ خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

درحال اتصال به %s